STARY PC JAK NOWY

Co można mądrego zrobić ze starym PC (laptopem, netbookiem) z 1 lub 2 GB RAM?

[1] Windows 8.0: wersja najlżejsza z użytecznych!

[1.1] Jaka wersja Windows i dlaczego? 

Fakty:

Pytanie: czy nie prościej pozostać przy Windows XP?

Odpowiedź: Windows XP jest naprawdę bardzo starym systemem. Pochodzi z roku 2001(!), a aktualizacje antywirusowe zakończono w 2009 r. Poza największą liczbą "dziur" da się nam we znaki także niekompatybilność nawet z tak podstawowym oprogramowaniem, jak przeglądarki Chrome i Firefox. Dlatego Windows XP wypada uznać za martwy (poza niszowymi zastosowaniami, np. do obsługi offline starych programików dla najmłodszych takich jak TuxPaint, gdzie może służyć do końca świata ;-) ).

Co zrobić z komputerami (PC, laptop, netbook) wyprodukowanymi 10 lub więcej lat temu?

Wtedy były superszybkie. Dzisiaj możemy je mieć za darmo. Czy da się je sensownie wykorzystać i do czego?

Rys. 1. Dell Optiplex SX280. 1,24 GB RAM., Pentium 3, 2,8 GHz, HD: 40 GB.  Niezatapialna, wysłużona seria. Wielkość podstawki pod monitor . Dziś można go mieć za darmo. Z Windows 8.0 i przeglądarką Chrome płynnie obsługuje np. usługi Dysku Google Online, w tym animowane prezentacje. Płynnie odtwarza z YouTube filmy Full HD.

[1.2] Jak zablokować autoaktualizację Windows 8.0 do 8.1?

Problem: Windows 8.0 po pewnym czasie użytkowania w sieci aktualizują się automatycznie do wersji 8.1.

Remedium: możesz albo radykalnie wyłączyć aktualizacje na samym początku po instalacji Windows 8.0 (patrz punkt 1. poniżej) albo wyłączyć selektywnie te, które odpowiadają za wymuszenie upgrade'u do Windows 8.1 (patrz punkty 2. i 3. poniżej).

Zakładamy, że:

[1.3] Najprostsze czynności, które w Windows 8.0 wyglądają na bardziej skomplikowane niż w innych wersjach Windows (oraz proponowane rozwiązania).

[2] Linux. Jaki, jak i do czego?

[1.1] Jeżeli chcesz mieć system lekki, a wizualnie i manualnie zbliżony do MS Windows

c.d.n.