dlaczego warto? dlaczego trzeba?

 

W skrócie:

Badania Hattiego

John Hattie stał się szeroko znany dzięki dwom książkom: Visible Learning i Visible Learning for teachers. Pierwsza z nich jest syntezą ponad 800 metaanaliz opartych na badaniach ponad 80 milionów uczniów(!). Jest to rezultat 15 lat badań skupionych wokół odpowiedzi na pytanie "co w edukacji działa najlepiej". Obecnie John Hattie jest zaliczany do ścisłej czołówki naukowców o największym wpływie na edukację.

Ranking Hattiego: siła wpływu różnych czynników na osiągnięcia uczniów:

Why are so many of our teachers and schools so successful? John Hattie at TEDx Norrkoping (video, ANG).

Czynniki silnie wpływające na rozwój ucznia (wg. Hattiego)

Uwaga: Dobór danych pochodzi od Johna Hattiego (czynników o silnym wpływie jest więcej, tu zestawiono czynniki znajdujące się w gestii nauczyciela). Użyte określenia dostosowałem do polskich kontekstów na tyle, na ile to możliwe w paru słowach, jednak zdecydowanie wymagają fachowego komentarza dla zrozumienia właściwego kontekstu (bez tego możemy uzyskać wyniki słabsze lub zgoła ujemne!). (Przyp. L. Hojnacki). 
Comment: Do not mix the acceleration (the effect size 0.88) with enrichment (only 0.39). Acceleration allows students to continue on with their learning, instead of adding more to a level they have already mastered. It is “wider versus deeper” schema. 

Rys. 1. Dziesięć najsilniejszych czynników dodatniego wpływu na osiągnięcia uczniów.

Rys. 2. Czynniki najsilniej ujemnie wpływające na rozwój uczniów.

Dodatkowe źródła (badania Hattiego):

Nowe prawo edukacyjne

Znowelizowane w 2015 r, prawo oświatowe nie posługuje się pojęciem oceniania kształtującego, ale wprowadza zapisy, które składają się właśnie na ocenianie kształtujące - zarówno bezpośrednio do systemu oceniania, jak i do wymagań wobec szkół. 

Akty prawne, które zawierają odniesienia do oceniania kształtującego: