Scratch
Programuj Klockami
Scratch takie dwa w jednym: środowisko programistyczne i społeczność internetowa. Jest przeznaczony głównie dla dzieci w wieku od 8 do 16 lat. W praktyce jednak mogą go używać osoby młodsze i starsze.
W Scratchu możemy łatwo tworzyć programy zawierające dźwięki, a także rysować, porównywać kolory i wiele, wiele więcej. Jest całkowicie bezpłatny i działa na każdym komputerze. Nie wymaga stałego dostępu do Internetu - działa też offline. Gdy mamy dostęp do sieci - pozwoli nam to na udostępnianie swoich programów użytkownikom na całym świecie, a także ich przeglądanie i remiksowanie.
Tworzenie aplikacji w Scratchu polega na budowanie instrukcji z bloczków. Ten sposób nie wymaga znajomości składni języka i jest idealny na rozpoczęcie przygody z kodowaniem. Wszystkie komendy są zapisane w języku polskim i są rozróżnione kolorystycznie. Te dwie cechy sprawiają, że nasze aplikacje są przejrzyste i łatwe do uczenia dla uczniów.
Scratchowe materiały:
http://scratched.gse.harvard.edu
Serwis dla nauczycieli i trenerów Scratcha. Jest tu masa materiałów i pomysłów, które można wykorzystać u siebie.POLECANE ŹRÓDŁA:
Ciekawy, darmowy kurs programowania w Scratchu (online, język angielski). Nie wymaga żadnej wcześniejszej styczności z tematem programowania. Kurs trwa 6 tygodni, szacunkowo 6 godzin na tydzień.
Strona kursu: edx.org/course/programming-scratch-harveymuddx-cs002x
S4A. Modyfikacja Scratcha, która pozwala na proste programowanie dla znanej platformy sprzętowej Arduino.
Strona projektu: http://s4a.cat
MATERIAŁY DYDAKTYCZNE:
(związane ze Scratch lub Scratch Jr)
Scenariusze i tematy zajęć świetlicowych (dostępne w ramach projektu Fundacji Orange MegaMisja).
Scenariusze zajęć w ramach projektu Fundacji Orange #SuperKoderzy: https://superkoderzy.pl/scenariusze/podstawy-scratcha
Scratch 2.0 Programowanie wizualne – pierwsza, bezpłatna wersja podręcznika autorstwa Piotra Szlagora [PDF].
Scenariusze i materiały do nauki programowania autorstwa Grażyny Koby: http://www.grazynakoba.pl/programowanie/dla,nauczyciela
Scratch w wersji Light Część I i Część II - pomysły z bloga Oswajamy Programowanie.
Podręcznik dla nauczycieli – podręcznik ze scenariuszami lekcji powstały w ramach projektu DEAFCODE [PDF]: http://www.pzg.lodz.pl/deafcode/pliki/podrecznik_dla_nauczycieli.pdf
Scenariusze z projektu CodeWeekPL: https://codeweek.org.pl/scenariusze
Ćwiczenia, instrukcje, tutoriale, karty do kodowania etc. na stronach MIT (po polsku): https://scratch.mit.edu/ideas
Scenariusze zajęć na stronach ICM: http://scratch.icm.edu.pl/scenariusze-zajec
Specjalna wersja Scratcha dla naprawdę najmłodszych (może się jednak przydać i dla starszych jako narzędzie pierwszego kontaktu ze Scratchem lub/i z programowaniem).