SMARTFON ZAMIAST PC: NIEZWYKLE CIEKAWE ROZWIĄZANIE
Najnowsze modele smartfonów (w tym wszystkie smartfony z Androidem 10) mogą pracować w trybie pulpitu, w którym - po przyłączeniu zewnętrznego dużego ekranu (monitor, TV etc.) możemy pracować z użyciem smartfonu niemal identycznie, jak z komputerem osobistym.
UWAGA: Istnieje równolegle kilka podobnych w działaniu realizacji powyższej funkcji:
Wbudowana w Android 10 (i nowsze) funkcja systemowa.
Tryb Easy Projection wbudowane we flagowe modele smartfonów Huawei od modelu Mate 10 w górę.
Tryb Samsung DeX we flagowych smartfonach Samsunga).
Co jest potrzebne?
Smartfon trzeba dowolną metodą połączyć z zewnętrznym ekranem wyświetlającym. Może to być telewizor, monitor komputerowy lub projektor. Połączenie może być realizowane na dwa sposoby
bezprzewodowo (przez Miracast, Chromecast etc.),
przewodowo (urządzenia posiadające gniazdo USB-C oferują za jego pośrednictwem (patrz lista) wyjście wideo; wtedy do połączenia jest potrzebna tylko "przejściówka" (adapter), prosta, jak np. na Rys.1. albo rozbudowana jak np. na Rys. 2.).
Do wygodnej pracy przyda się też zewnętrzna klawiatura. W przypadku prostego adaptera (Rys. 1.) potrzebna będzie klawiatura Bluetooth, zaś w przypadku rozbudowanego (Rys. 2.) - dowolna (USB).
Jak to działa? (na przykładzie trybu desktopowego smartfonów Huawei od modelu Mate 10 w górę)
Po przyłączeniu dowolną metodą (patrz wyżej) zewnętrznego urządzenia wyświetlającego, smartfon poprosi o decyzję wyboru jednego z dwóch trybów projekcji (por. Rys. 3.):
telefon (tryb smartfonu) - w tym trybie przesyłany jest duplikat ekranu smartfonu,
pulpit (tryb pulpitu - desktop mode - tryb komputera stołowego) - w tym trybie organizacja ekranu zmienia się diametralnie - patrz Rys. 3.
Należy wybrać tryb pulpit.
Uwaga: przykłady i ilustracje w dalszej części niniejszego tekście pochodzą ze smartfonu Huawei Mate 20 Pro w trybie desktop i zostały wykonane przez autora niniejszego tekstu (L. Hojnacki, CC-BY-SA-4.0).
Obraz pulpitu systemowego zorganizowany podobnie, jak w systemach desktopowych (więcej - patrz niżej), wyświetlany jest w tym trybie tylko na monitorze zewnętrznym, zaś ekran smartfonu przejmuje rolę manipulatora dotykowego (tzw. głaszczki) analogicznego do używanych w laptopach (więcej - patrz niżej).
Tak jest w smartfonach Huawei. A jak w urządzeniach Samsunga?
Firma Samsung w swoich urządzeniach (patrz lista) oferuje własny tryb desktopowy i promuje rozwiązanie sprzętowe oparte o specjalizowaną stację dokującą Samsung Dex. Jest to urządzenie nieco mało uniwersalne (brak np. złącza audio, zaś smartfon musi fizycznie pasować do gniazda (to oznacza konieczność użycia konkretnego modelu urządzenia i to bez dodatkowego etui).
Możliwe jest także używanie dedykowanej apki Samsung Dex, która pozwala na koordynację pracy smartfonu firmy Samsung i komputera osobistego, to jednak inny zakres zastosowań (zob. materiał firmowy).Zapewne do kompatybilnych smartfonów (patrz lista) można też użyć podobnych adapterów uniwersalnych, jak na Rys. 1. i Rys. 2., jednak autor niniejszego tekstu nie sprawdził tego osobiście.
Jak włączyć tryb desktopowy w urządzeniu z Androidem 10 (i wyżej) innym niż Huawei lub Samsung?
Niestety Google nie zrealizował swojej obietnicy i w Androidzie 10 pozostawił ten tryb w wersji eksperymentalnej, niekoniecznie działającej na wszystkich urządzeniach. Po wykonaniu procedury podanej poniżej powinien zadziałać co najmniej na urządzeniach: OnePlus 7, OnePlus 7 Pro, OnePlus 7T, OnePlus 7T Pro. Autor sprawdził natomiast, że nie działa np. na tabletach Lenovo Tab M10 FHD Plus, ani na smartfonach Pixel 4.
Procedura uaktywniania trybu desktopowego w urządzeniach z Androidem 10
Włącz opcje programistyczne:
przejdź do Ustawień
wybierz Opcje programisty.
Przewiń w dół do sekcji Aplikacje.
Włącz dwie opcje: „Włącz freeform windows” (lub "Włącz dowolny rozmiar okien") oraz „Wymuś tryb stacjonarny (lub "Wymuś tryb pulpitu").
Uruchom ponownie urządzenie.
Po ponownym uruchomieniu telefonu pobierz tę apkę (przygotowaną przez programistów XDA).
Zainstaluj tę apkę (musisz w tym celu zezwolić na instalację aplikacji spoza Sklepu Google).
Ustaw ją jako tzw. launchera (apka zgłasza się pod nazwą Lawnchair); w tym celu
przejdź do Ustawienia / Aplikacje i powiadomienia / Aplikacje domyślne,
ustaw Lawnchair jako domyślny program uruchamiający.
Podłączanie: przyłącz monitor lub TV HDMI (przez przejściówkę USB Typ C na HDMI) (np. taką jak na Rys. 1 lub Rys. 2).
Przyznawanie dostępu: po podłączeniu urządzenia do telewizora HD, powinien pojawić się na nim interfejs pulpitu systemu Android 10. Upewnij się, że przyznałeś TaskBar WSZYSTKIE uprawnienia, o które prosił.
Jeżeli nie zadziała, to trudno (p. wyżej).
Działanie smartfonu trybie pulpitu (inaczej: desktop mode, inaczej: tryb komputera osobistego)
Na ekranie zewnętrznym pojawiają się obiekty typowe dla komputera osobistego klasy PC (dalej opis i numeracja wg. Rys. 5.).
[1] Pulpit (można na nim rozmieszczać ikony uruchomieniowe aplikacji).
[2] Menu Start w lewym dolnym rogu (tam są ikony wszystkich aplikacji, ustawień etc.).
Pasek zadań u dołu ekranu ma 4 obszary:
[3] ikony uruchomionych aplikacji;
[4] odpowiednik tacy systemowej - tu są ikony stanu urządzeń (dźwięk, sieć, bateria etc.); można tu np. zmieniać wyjście dźwięku (smartfon czy wyjście audio) i jego głośność, konfigurować sieć, uruchamiać klawiaturę ekranową, kalendarz etc.;
[5] ikony klasycznych klawiszy systemowych Androida - powrót, pulpit, menedżer zadań.
[6] Okna aplikacji są skalowalne i przesuwalne, zaś oprócz trzech typowych gadżetów (maksymalizuj, minimalizuj, zamknij) mają czwarty gadżet, który przełącza okno do trybu wyłącznego (trybu pełnoekranowego identycznego ze znanym z ekranu smartfonu).
Na ekranie smartfonu pojawia się (Rys. 4.):
manipulator dotykowy (głaszczka) o obsłudze podobnej jak w laptopie, jednak z dodatkowymi funkcjami takimi jak w Chromebookach,
ikona PrintScreen (kopia obrazu zewnętrznego ekranu do schowka),
ikona Rysuj (pozwala rysować odręczne linie na ekranie w trzech kolorach),
na żądanie (w sytuacjach wymagających wprowadzania tekstu, jednak tylko wtedy, gdy nie ma przyłączonej klawiatury zewnętrznej) manipulator dotykowy maleje, a część ekranu wypełnia typowa dla smartfonu klawiatura ekranowa.
Jak skonfigurować standardową w Polsce klawiaturę zewnętrzną?
Przypomnijmy, że w Polsce używa się standardowo... kompletnie niestandardowego, nietypowego układu tzw. klawiatury programisty. Nie posiada ona wcale polskich znaków, uzyskujemy je z prawym ALTem.
Aby uzyskać polskie znaki na klawiaturze od komputera klasy PC, musimy w smartfonie doinstalować w smartfonie aplikację, która po wykryciu klawiatury zewnętrznej zaoferuje zmianę układu klawiatury ze standardowego na Polish Programmers. Gdyby się pojawiły problemy (np. z polskimi znakami), można wykorzystać płatną (ok. 8 PLN) apkę External Keyboard Helper Pro. Ma ona niezwykle duże możliwości konfiguracyjne.
Czy wszystkie aplikacje smartfonowe działają w trybie pulpitu? Tak, ale...
Wszystkie aplikacje dają się uruchomić, jednak nie wszystkie "potrafią" działać w skalowalnych oknach. Niektóre apki będą działały tylko w trybie smartfonowym (zatem np. po zmaksymalizowaniu okna mogą nadal zachować pionowy układ z szerokimi pasami po bokach). Na szczęście profesjonalne aplikacje, które faktycznie wymagają dużej powierzchni ekranu, zwykle są kompatybilne z trybem pulpitu (lista przykładów wkrótce).