Sesja 3.1. Cele i istota prezentacyjnego e-portfolio

Treści przeniesione ze starej wersji serwisu, ale odnośniki do źródeł zewnętrznych jeszcze nie są zaktualizowane 

(ostatnia aktualizacja: 2014 r.).

Cele

Sesja skupia się na wstępie i zawartości prezentacyjnego ePortfolio.

Spodziewane osiągnięcia

Po ukończeniu tej sesji uczestnicy:

Prezentacyjne ePortfolio - podstawowe informacje

Rozwojowe ePortfolio jest najczęściej używane przez uczniów do zbierania wszelkich dowodów czy artefaktów, które mogą być przydatne dla osiągania różnych celów. Uczniowie kolekcjonują, zbierają artefakty, jeżeli  uważają, że są one stosowne, odpowiednie i mogą dodać je do już tworzonego (istniejącego) ePortfolio. 

Prezentacyjne ePortfolio będzie magazynować wybraną dokumentację lub cyfrowe artefakty, które mogą być przydatne podczas rozmowy kwalifikacyjnej lub innej sytuacji prezentacyjnej. Uczeń będzie gromadził swoją dokumentację w rozwojowym ePortfolio i wybierze tą, którą uzna za najbardziej odpowiednią w określonej rozmowie kwalifikacyjnej lub innej sytuacji prezentacyjnej. Wybrane zasoby będą także kopiowane do wydzielonego prezentacyjnego ePortfolio, stworzonego specjalne dla określonych celów lub też zostaną utworzone połączenia z wybranymi dowodami/stronami w rozwojowym ePortfolio. Linki te umożliwią potem odbiorcy oglądanie tylko wybranych dowodów/stron np. www.

Konkretni odbiorcy lub cele i założenia rozmowy kwalifikacyjnej lub innej sytuacji prezentacyjnej będą wpływać na to, jakie dowody czy cyfrowe artefakty będą wybrane do danego prezentacyjnego ePortfolio.

Przygotowanie i zarządzanie ePortfolio wymaga od uczniów poświęcenia ich czasu. Dlatego tak ważne jest wskazanie uczniom powodów, dla których warto stworzyć i zarządzać swoim ePortfolio. Bez wystarczającej przyczyny i motywacji uczniowie nie będą chcieli "tracić" na to czasu.

Warto promować tworzenie i wykorzystywanie ePortfolio, ponieważ wspiera ono. Podobnie warto włączać przykłady rozmowy kwalifikacyjnej lub innej sytuacji prezentacyjnej, spełniających wyższe wymaganiach do programu nauczania, bardzo często podnosi wartość procesu ePortfolio w świadomości uczniów. To z kolei pomaga motywować uczniów do poświęcania swojego czasu na zarządzanie ePortfolio.

Poprzez skupienie się na dokumentacji w ePortfolio uczniów, odbiorcy mogą zachęcić ich do zastanowienia się nad tym, czego dokonali, czego się nauczyli, co zaplanowali lub osiągnęli. Ten proces pomaga uczniom zrozumieć ich samych oraz ich proces uczenia się. Na pewno wiele z tych doświadczeń uczeń oceni pozytywnie. Refleksja nad pozytywnymi doświadczeniami z dużym prawdopodobieństwem wpłynie na wzrost poczucia własnej wartości uczniów. Odbiorcy dodają "wartość" procesowi ePortfolio.

Ćwiczenie 3.1.1. (30 min.) Wstępne opracowanie scenariusza działań

Prezentacja Tutora:

Sesja 1

Przeczytaj ten artykuł i zaprojektuj poster lub mapę myśli, które będziesz mógł wykorzystać, aby uświadomić uczniom zalety i wady udostępniania informacji, które mogą zbierać w swoim ePortfolio.

Ćwiczenie 3.1.2. (10 min.) Różni uczniowie, różne podejście

Przedyskutuj z pozostałymi członkami swojej grupy lub kolegami swoje doświadczenia jako nauczyciela czy trenera. Skup się na: 

Ćwiczenie 3.1.3. (20 min.) Powiązania między rozwojowym ePortfolio i prezentacyjnego ePortfolio

Obejrzyj podcast video "Użycie Twojego e Portfolio jako wsparcia podczas wywiadu lub przeglądu osiągnięć"

Wybierz jedną z grup uczniów, których uczyłeś i zastanów się:

Ćwiczenie 3.1.4. (15 min.) Potencjalne rozmowy kwalifikacyjne lub sytuacje prezentacyjne

Dyskusja 

Ćwiczenie 3.1.5. (20 min.) Znaczenie odbiorców

Przeczytaj wybrane posty z blogów: 

Przedyskutuj następujące pytania, a następnie spisz swoje pomysły i konkluzje. 

Ćwiczenie 3.1.6. (30 min.) Przygotowanie uczniów do rozmowy kwalifikacyjnej

Dokument instruktażowy: 

Upewnij się, że dałeś uczniom wystarczające wskazówki dotyczące tego, jakie (patrz Słownik) dowody (informacje) powinni zaprezentować.

Ćwiczenie 3.1.7. (60 min.) Wybór odpowiednich dowodów do prezentacyjnego ePortfolio

Praca w grupach: 

Powyższe scenariusze opisują cyfrowe artefakty, które są dostępne dla uczniów. 

Ćwiczenie 3.1.8. (30 min.) Udowodnione kompetencje

Dyskusja: Czym są kompetencje? Cofnij się do poprzednich modułów i przeczytaj ten artykuł.

Zadanie 

Dyskusja

Ćwiczenie 3.1.9. (15 min.) Korzyści posiadania ePortfolio

Przeczytaj ten artykuł [obecnie niedostępny]

Dyskusja: 

Ćwiczenie 3.1.10. (10 min. + warsztaty) Wprowadzenie do Prezentacji końcowej Modułu

Wprowadzenie uczestników do prezentacji końcowej modułu i wymaganych przygotowań. 

Zadanie: uczestnicy rozpoczynają pracę nad ich końcową prezentacją.

Dyskusja: Planowanie Rozwoju Zawodowego 

Dyskusja nad podobieństwami między procesem Planowania Rozwoju Zawodowego (PDP) i  procesem ePortfolio. 

Prezentacyjne ePortfolio może zawierać dokumentację dotyczącą planowania, kompetencji, doświadczeń, kwalifikacji i refleksji.

Czy proces ePortfolio może wspierać proces planowania rozwoju zawodowego?

Rada: Jeśli Ty lub inni uczestnicy kursu, nie zapoznali się z Modułami 1 i 2, powinieneś to nadrobić, a także stworzyć coś w rodzaju abstraktu zawierającego najważniejsze elementy tych Modułów dla Twoich uczniów. Powinieneś także zapoznać się z założeniami kolejnych sesji, aby wiedzieć, jakie zadania będziesz podejmować wkrótce.