Sesja 0.5: Walidacja

Treści już przeniesione ze starej wersji serwisu, ale odnośniki do źródeł zewnętrznych jeszcze nie zaktualizowane 

(ostatnia aktualizacja: 2014 r.).

Cele

Po zakończeniu tej sesji uczestnicy powinni umieć:

Spodziewane osiągnięcia

Po tej sesji uczniowie będą mieli:

Przed przystąpieniem do tego modułu

Przed przystąpieniem do tego modułu

powinieneś:

Wprowadzenie do procesu walidacji

Walidacja to proces udowadniania – sobie i innym – że proces nauczania został zrealizowany - na podstawie zidentyfikowanych I utrwalonych umiejętności i kompetencji.

Walidacja realizowana jest przez zbieranie dowodów i ich weryfikację. Dowody są gromadzone przez uczniów dla potwierdzenia ich własnych osiągnięć i mogą mieć różne formy w zależności od użytych narzędzi, na przykład fotografia krzesła, którą zrobili lub zaprojektowana przez nich strona WWW. Weryfikacja to proces potwierdzenia zadeklarowanych osiągnięć na podstawie zewnętrznych źródeł – np. list od szefa zespołu potwierdzający wykonanie obowiązków podczas stażu.

Walidacja nie jest tym samym, co ocena czy akredytacja. Walidacja jest odniesieniem się do kompetencji stwierdzonych przez ucznia – nie tych związanych z zewnętrznym profilem zawodowym czy kwalifikacjami – prezentacja oferuje możliwość wybrania artefaktów z portfolio w celu opowiedzenia czegoś lub udowodnienia swoich racji.

Prezentacja obejmuje proces budowania, wizualizowania, opisywania, a także refleksji nad postawionymi celami i przeformowanie ich. Prezentacja jest mostem między walidacją a oceną, ale jednocześnie jest to tylko jeden z możliwych sposobów wykorzystania prezentacji.

Cele tej sesji szkoleniowej

Analiza osobistego planu uczenia się

Czy cele i oczekiwania, zamieszczone na początku każdego kursu, a niekiedy na początku każdego modułu, zaspokajają nakreślone oczekiwania wobec uczenia się?

Nauczyciele mogą poprosić uczniów o wybranie ich własnych celów, treści, strategii uczenia się, zasobów czy planów oceniania.

Znaczenie celów uczenia się:

Wykorzystanie portfolio może wspomagać plan rozwoju osobistego, planowanie kariery czy też kontynuację rozwoju profesjonalnego (zawodowego). Bogactwo informacji zawartych w zarchiwizowanych zasobach ucznia zapewnia materiały do przemyśleń oraz samooceny, planowania działań, wyznaczenie celów oraz identyfikację własnych mocnych i słabych stron. Refleksja może być w równym stopniu zintegrowana z przebiegiem kursu, jak również prowadzona poza programem, w kontekście tutoriali, kwalifikacji, sesji wprowadzających i planowania kariery.

Ćwiczenie 0.5.1. Dyskusja

Przedyskutuj Moduł podstawowy i możliwe kierunki konstruowania dalszej pracy. Praca grupowa – uczniowie pracują w parach.

Pytania pomocnicze:

Ćwiczenie 0.5.2. Analiza

Opis prezentacyjnego ePortfolio (patrz Słownik)

Planowanie rozwoju zawodowego

Od uczniów posiadających większą wiedzę i doświadczenie zawodowe można oczekiwać, że będą działać samodzielnie podczas ćwiczeń z zakresu planowania swojego rozwoju. Uczniowie z mniejszym doświadczeniem i śmiałością, będą potrzebować struktur możliwości planowania rozwoju osobistego.

Wsparcie to może być przeprowadzone przy pomocy serwisów elektronicznych – także przez przekazywanie przemyśleń przy pomocy wiadomości tekstowych- ale większość komentatorów uważa, ze w tej materii najlepsze rezultaty daje jednak kontakt bezpośredni.

W końcu równie wiele przykładów dobrej praktyki pochodzi z dokumentów papierowych, jak i z systemów elektronicznych; wszystkie one muszą być zapisane, jeśli profile uczniów mają być używane jako wsparcie rozwoju osobistego.

Uczniowie tworzą listę swoich artefaktów używając stosownego oprogramowania: Open Office Calc lub Microsoft Office Excel, Open Office Writer czy MsOffice Word, Kontent Management Systems, oprogramowanie do tworzenia ePortfolio (np. Mahara). 

Przewodniki po użytkowaniu tych programów powinny być dostępne online.

Ćwiczenie 0.5.4. Aktualizacja planu uczenia się

Indywidualne zadanie:

Zasoby do tej sesji