PRZEWODOWE PRZESYŁANIE OBRAZU NA DUŻY EKRAN
Tablet (lub smartfon) jest "jednoosobowy": śledzenie obrazu przez większą liczbę osób nie jest wygodne.
Jak przesłać obraz do projektora albo do innych tabletów przy pomocy kabelka?
Wyjścia wideo w tabletach i smartfonach
Istnieją tablety/smartfony
posiadające oddzielne wyjście HDMI (gniazda mini lub micro),
posiadające wyjście standardu MHL lub SlimPort (w gnieździe microUSB),
posiadające niestandardowe wyjście wideo (np. koncentryczne - rzadkość),
nie posiadające żadnego wyjścia wideo (przesyłanie przewodowe wykluczone).
[1] Złącza wideo spotykane w tabletach i smartfonach (MHL i SLimPort)
Nowsze smartfony i tablety niektórych marek są wyposażone w wyjścia wideo korzystające z gniazda microUSB.
To bardzo użyteczne rozwiązania, jednak z uwagi na konieczność zastosowania przejściówki dostosowanej do konkretnego standardu wyjścia - łatwo się zagubić.
Spotyka się kilka typów złączy służących do przesyłania obrazu HD ze smartfonu do telewizora lub projektora, które fizycznie korzystają najczęściej z wbudowanego w smartfon złącza microUSB:
Złącze MHL (Mobile High-Definition Link), różne wersje od 1.0 do 3.0 (zob. więcej)
wersja 1.0 (np. już Samsung Galaxy S2)
wersja 2.0 (np. Samsung Galaxy Tab 3 8.0)
wersja 3.0 (obsługuje rozdzielczość Ultra HD, 4k) (zob. więcej)
Standard MHL pozwala na transmisję nieskompresowanego obrazu Full HD oraz wielokanałowego dźwięku. W tabletach i smartfonach do transmisji wykorzystuje się zwykle złącze microUSB, do którego przyłącza się przejściówkę - konwerter sygnału ze standardowym gniazdem HDMI na drugim końcu.
UWAGA: nowsze przejściówki mogą być kompatybilne wstecznie (np. przejściówka MHL 2.0 powinna działać z tabletem obsługującym tylko standard 1.0) ale to nie działa w drugą stronę (tablet z wyjściem MHL 2.0 nie będzie działał z przejściówką MHL 1.0).
Dokładnie sprawdź jaki standard wyjścia obsługuje Twoje urządzenie.
Kup konwerter dokładnie tej samej wersji standardu.
Uważaj: chińskie wersje konwerterów są bardzo tanie, ale nie zawsze w pełni funkcjonalne (np. złącze MHL 2.0 Samsunga nie wymaga oddzielnego zasilania, zaś jego podróbka widoczna na Fot. 2. - wymaga).
Złącze SlimPort (np. Google Nexus 4, Google Nexus 7 v. 2013)
Zewnętrznie wszystko wygląda bardzo podobnie, jak w przypadku standardu MHL (jednak są to dwa zupełnie różne, niekompatybilne ze sobą standardy).
SlimPort pozwala na używanie przejściówek nie tylko do HDMI, ale także do VGA (D-sub).
[2] Złącza wideo spotykane w tabletach (HDMI mini i micro)
Wyjście HDMI w tablecie wydaje się być naturalne. Nie przypadkiem jednak najlepsze firmy nie stosują takiego rozwiązania.
Zalety połączenia kablowego HDMI
Jest to standard prosty i tani (potrzebna tania przejściówka lub kabel o dwóch różnych złączach na dwóch końcach). Jakość obrazu jest bardzo dobra.
Wady połączenia kablowego HDMI
Nie przypadkowo wyjścia microHDMI posiadają zwykle raczej tablety z "dolnej półki": połączenia kablowe HDMI są pozornie proste i tanie, ale paradoksalnie - mają sporo wad. Są też paradoksalnie - zawodne i niebezpieczne!
1. Trzeba mieć stosowny projektor.
O ile wszystkie nowoczesne telewizory mają wejścia HDMI, o tyle duża liczba użytkowanych dziś w szkołach projektorów ma tylko starsze (ale powszechne od wielu lat), niekompatybilne z nimi wejścia VGA (D-SUB).
2. Obraz wymaga konfiguracji i niekoniecznie jest duplikowany (obecny na obu ekranach na raz).
Zanim nie spróbujesz, nie dowiesz się jak w praktyce działa wyjście HDMI w Twoim konkretnym tablecie. Zwykle trzeba dokonać pewnych operacji konfiguracyjnych w menu tabletu, po czym obraz znika z ekranu tabletu (który staje się swego rodzaju przewodowym manipulatorem.
3. Tablet powinien leżeć bez ruchu - łatwo wyłamać gniazdo.
Tablet jest niewielki, przenośny, zwykle chcemy go raczej używać w ruchu, niż leżącego na stole w jednej pozycji.
Ciężki kabel HDMI zwisający na wtyczce włożonej do małego gniazdka umocowanego w cienkiej płycie tabletu bez dodatkowych mocowań (jak śrubki w PC) gwarantuje kłopoty mniejsze (rozłączanie) lub większe (wyłamanie).
[3] Konwersja HDMI-VGA
Tablety nigdy nie mają wyjść D-SUB (VGA). Dlatego dysponujesz starszego typu monitorem lub projektorem - zapewne potrzebujesz konwersji sygnału HDMI na VGA.
Konwertery na Fot. 4a i 4b. są zasilane przez złącze microUSB, mają wejście HDMI, z którego tworzone są sygnały VGA (standardowe złącze D-SUB) oraz audio.
Uwaga: niektóre konwertery nie mają wyjścia audio lub/i dodatkowego zasilania. Gniazdo zasilania bywa konieczne, bo wyjście smartfonu/tabletu ma małą obciążalność. Ceny w polskich sklepach zaczynają się od 50 PLN, w chińskim sklepie wysyłkowym - od 2-3 $.
Należy podkreślić, że wymienione tu urządzenie dokonuje konwersji formatu, ale pozostawia niezmienioną rozdzielczość obrazu. Dlatego na wyjściu VGA generuje tylko taki obraz, jaki otrzymuje ze źródła. najczęściej jest to HD 1080p lub ew. dodatkowo 720p. Uwaga: sprawdź wcześniej, czy twój projektor potrafi poprawnie wyświetlić taki obraz.
[4] Niestandardowe wyjścia wideo w tabletach i smartfonach
Czasem warto za sto złotych kupić stary model smartfonu z wygodnym wyjściem wideo, bo to może być najtańszy odtwarzacz wideo o ciekawych możliwościach. Należy jednak bardzo starannie sprawdzić, co to za wyjście.
Wyjście wideo w iPodach i iPadach (firmy Apple)
Wymagana jest dedykowana przejściówka. Szczegóły wykraczają poza ramy niniejszego serwisu - odsyłam do oficjalnych danych firmy Apple.
Wyjście composite video (koncentryczne)
Nieliczne, stare modele smartfonów (np. Samsung Galaxy S (GT-i9000), S+ (GT-i9001), Wave II (S8530)) mają wyjście wideo w gnieździe słuchawkowym. Ma ono dość niską rozdzielczość (VHS), lecz jest to tanie i wygodne rozwiązanie dla posiadaczy starego sprzętu. Zobacz filmik poniżej.
UWAGA: wyjście wideo ma niestandardowy rozkład złączy (zob. Rys. 5.).