lipdub edukacyjny
[1] LipDub edukacyjny
Lip Dub to rodzaj wideoklipu; zwykle jednoujęciowy film (bez cięć) z dużą liczbą aktorów, będący tłem dla danej piosenki - motywu przewodniego. Aktorzy występujący w Lip Dubie, wykonując różne czynności, przemieszczając się, śpiewają - ich wykonanie piosenki zastępuje się playbackiem. Muzyka to jedyny element domontowany do filmu (zastępuje oryginalną ścieżkę dźwiękową).
Technika ta umożliwia swobodne działanie, przy jednoczesnym ćwiczeniu umiejętności: współpracy, brania odpowiedzialności za własne decyzje, podejmowania wyzwań i sposobów radzenia sobie z trudnościami. Zaprezentowany powyżej przykład stanowi zarazem element edukacji regionalnej - jak widać, wachlarz celów, które Lip Dub może realizować, jest niewyczerpalny i zależy wyłącznie od kreatywności, osób, które chcą w ten sposób pracować.
Zalety:
spontaniczne działanie, które wyzwala kreatywność,
pozwala zachować autentyczność (aktorzy nie muszą posiadać niezwykłych zdolności),
ćwiczy umiejętność współpracy,
może być wykorzystany jako nowatorski sposób zaprezentowania miejsca / czynności / ludzi (genialny pomysł na reklamę),
wbrew pozorom nie wymaga niezwykłych nakładów pracy, umożliwia jasny podział obowiązków.
Wady:
wymaga całkowitego zaangażowania uczestników,
koniecznością jest znajomość tekstu danej piosenki (motywu przewodniego) przez wszystkich, biorących udział w filmie (nie trzeba śpiewać, jednakże ruszanie ustami zgodne z tekstem, w rytmie, wcale nie jest proste),
osoba, która nadzoruje Lip Dub, musi umieć spojrzeć na wiele różnych elementów, jak na całość.
Autorką całego tekstu o LipDubie edukacyjnym jest Katarzyna Krywult, nauczycielka języka polskiego.