Przyłączanie urządzeń zewnętrznych
Jak i jakie urządzenia zewnętrzne można przyłączyć do tabletu lub smartfonu?
Urządzenia zewnętrzne przyłączamy zwykle
bezprzewodowo - przez Bluetooth (zwykle są to głośniki, słuchawki, opaski smart, jednak tą drogą mozna przyłączyć także mysz lub klawiaturę Bluetooth).
przewodowo - przez microUSB lub USB-C urządzenia; tak można przyłączać szeroką klasę urządzeń, jednak - uwaga - to zależy od możliwości interfejsu w konkretnym urządzeniu.
przewodowo - przez "duże" USB - za pośrednictwem stosownej przejściówki (tak można przyłączyć szeroką gamę urządzeń pamiętając, że gniazdo microUSB może mieć mocno ograniczoną wydajność prądową niewystarczającą dla zasilania bardziej zachłannych urządzeń - np. zewnętrznych dysków).
Jak uzyskać gniazdo USB w smartfonie/tablecie?
Wiele urządzeń zewnętrznych wymaga pełnowymiarowego zącza USB. Problem rozwiązuje tania przejściówka.
Jedną przejściówkę warto mieć na wszelki wypadek. W chińskich sklepach ceny zaczynają się od 2 PLN.
W awaryjnych sytuacjach może ona posłużyć nawet do zasilania lub doładowania innego urządzenia akumulatorowego (kosztem energii zgromadzonej w akumulatorze tabletu).
Co można przyłączyć przez USB?
Przy pomocy przejściówki do tabletu można przyłączyć jedno urządzenie USB na raz, Może to być np.:
mysz (standardowa, przewodowa lub bezprzewodowa)
klawiatura (standardowa, przewodowa lub bezprzewodowa)
zestaw mysz+klawiatura ze wspólnym odbiornikiem
pendrive (większość modeli)
czytnik kard SD (większość modeli)
modem (tylko niektóre modele!)
kamerka internetowa (tylko do niektórych urządzeń)
kamera endoskopowa (tylko do niektórych urządzeń)
...wiele innych.
Należy podkreślić, że każde z tych rozwiązań ma sens tylko w konkretnych sytuacjach (np. palec jest naturalniejszy od myszy, jednak w przypadku konieczności ciągłej obsługi platformy e-lerarningowej, formularzy online etc. zaprojektowanych dla dużych ekranów PC kursor myszy może np. pozwolić precyzyjnie wskazywać maleńkie pola wyboru niż palec zasłaniający fragment pola widzenia.
A jeżeli klawiatura ma zły układ klawiszy?
Co zrobić, jeżeli masz problem z polskimi czcionkami lub/i repetycją? Jak uzyskać w pełni poprawną obsługę polskiego tekstu?
Przypomnijmy, że w Polsce używa się standardowo... kompletnie niestandardowego, nietypowego układu tzw. klawiatury programisty. Nie posiada ona wcale polskich znaków, uzyskujemy je z prawym ALTem.
Aby uzyskać polskie znaki na klawiaturze od komputera klasy PC, musimy w smartfonie doinstalować w smartfonie aplikację, która po wykryciu klawiatury zewnętrznej zaoferuje zmianę układu klawiatury ze standardowego na Polish Programmers. Gdyby się pojawiły problemy (np. z polskimi znakami), można wykorzystać płatną (ok. 8 PLN) apkę External Keyboard Helper Pro. Ma ona niezwykle duże możliwości konfiguracyjne.
UWAGA: niektóre urządzenia USB o dużym poborze mocy nie będą działać bez własnego zasilania; dotyczy to zwłaszcza dysków USB, i zewnętrznych napędów DVD.