PRZEDSZKOLE

Technologie użyteczne w kontekście edukacji najmłodszych. Przykłady i inspiracje.

Photo: Brad Flicking, flickr.com, CC BY 2.0 

Skorzystaj z bezpłatnego przewodnika

Ilustrowany przewodnik po najnowszych i najprzyjaźniejszych rozwiązaniach technologicznych i metodycznych zapewniajacych możliwość nowoczesnej i motywacyjnej realizacji najnowszej podstawy programowej. Dostępny online: goo.gl/6teFGx , inny skrót adresu: bit.ly/przedszkolne (pod tym adresem istnieje możliwość korzystania z dokumentu online lub pobrania przewodnika w formatach m.in. PDF i EPUB). Przewodnik jest okresowo aktualizowany.

Większość narzędzi i pomysłów opisanych i polecanych w dziale "Nauczanie zintegrowane" nadaje się bezpośrednio do zastosowania w przedszkolu. Dlatego zapraszamy do działu "Nauczanie zintegrowane". Aplikacje opisane tam, a przydatne w przedszkolu będziemy się starali znakować listkiem klonu z literą "P". Tutaj (poniżej) pojawią się natomiast tylko rzeczy zupełnie specyficzne dla grupy wiekowej przedszkola.

Demo 1. 2,5 latek wyszukuje zdjęcia samochodów w internecie.

Vid.1. Dwu i pół-letni chłopczyk tekstowo wyszukuje zdjęcia konkretnej marki samochodu przy pomocy tabletu iPad.

Dziś do przedszkola trafiają dzieci, które często mają za sobą już szerokie i różnorodne doświadczenia kontaktu z mobilnymi urządzeniami. Często znacznie szersze, niż kontaktu z innymi mediami (od książki po telewizję).

Demo 2. Kamerzyści w różnym wieku

Vid. 2. Mały eksperyment w którym dzieci w wieku lat 3, 5 i 8 otrzymały kamerkę i takie samo polecenie (filmowania). Celem studentek było sprawdzenie na co możemy liczyć planując zajęcia dla dzieci z wykorzystaniem urządzeń rejestrujących wideo w ich rękach. Autorki: Katarzyna Suchy, Agnieszka Widera, Monika Tulkowska, Magdalena Urbaś; studentki Zintegrowanej Edukacji Wczesnoszkolnej i Edukacji Przedszkolnej, Kolegium Nauczycielskie w Bielsku-Białej, 2011.

Mały eksperyment w którym dzieci w wieku lat 3, 5 i 8 otrzymały kamerkę.

Nie celuje obiektywem (aparat tylko trzyma w rękach, filmowanie “dzieje się samo”). Zapomina o tym, że trzyma kamerkę. Czuje i demonstruje autentyczną radość z dzieła: “jupi, mój film!”.Podnosi się jego samoocena.
Koncentruje się na wykonaniu zadania filmowania, ale tylko np. minutę. Potem niecierpliwy: “Czy mogę iść się już bawić?”. Czuje się wyróżniony: “ale fajnie, nakręciłem film!”.
Niepewna siebie: “Gdzie będzie najlepiej? Czy dobrze zrobiłam?”. Usiłuje sprostać wymaganiom, jest mniej samodzielna. Można liczyć na dokładność, stabilny obraz. Dumna ze swojej pracy. Czuje się doceniona. 

Demo 3. Pięciolatek filmowcem (przedszkolnego spektaklu)

Vid.3. Teatrzyk kukiełkowy przygotowany przez dzieci z Klubu Przedszkolaka w Bielsku Białej. Dzieci samodzielnie nagranły przedstawienie kamerą. Operator kamery: Kacper - lat 5; narrator i Czerwony Kapturek: Amelia - lat 5; zły wilk: Dawid - lat 5; mama: Oliwia - lat 5.
Vid.4 Ten sam filmik, co na Vid.1., jednak przy pomocy narzędzi YouTube zredukowano ruchy i drgania rączek dziecka. 

O filmikach:

Zadaniem dzieci było samodzielne nagranie przedstawienia kamerą. Przy asyście nauczyciela filmik został następnie odtworzony na ekranie komputera, a mali aktorzy mogli obejrzeć efekt swojej pracy. Pierwsza reakcja dzieci na widok kamery - "Czy to jest prawdziwe?" 

Dzieci wiedziały, że podczas spektaklu nie wolno im się pokazać w obiektywie (prawo do wizerunku). Skrupulatnie tego przestrzegały, jednak po zakończeniu spektaklu wrzasnęły chórem kooonieeec! i wyskoczyły do obiektywu (no, przecież już jest po, a one chciały się pokazać). Niestety tę scenę wycięto... :-( 

Czym się różnią dwa filmiki?

Vid.2. bardzo obrazowo pokazuje pewność ręki pięciolatka. Jeżeli chcesz, by maluchy wyprodukowały bardziej profesjonalny film, nie dawaj im statywu! Statyw zabija aktywność dzieci. Zamiast tego użyj edytora online YouTube, który pozwala ustabilizować nawet tak trudny filmik (tak powstał Vid.3.).

Demo 4. Wideoniespodzianka dla babci (6-latek i kamera)

Vid.5. Wideoniespodzianka dla chorej babci. Filmik nakręcony przez studentkę (cz.1.) i 6-letnie dziecko (cz.2.).

Autorki: Joanna Łuczyszyn, Danuta Knapik, Ewa Kosek; studentki III roku Zintegrowanej Edukacji Wczesnoszkolnej i Edukacji Przedszkolnej, Kolegium Nauczycielskie w Bielsku-Białej, 2014.