KIEDY JEST ZA WCZEŚNIE NA NOWE TECHNOLOGIE? KOMU WIERZYĆ?

Czy? Czy na pewno? Kiedy? Dlaczego? Jak długo? Co i dla kogo? jak? Kiedy szkodzą, kiedy pomagają?

Photo: Brad Flicking, flickr.com, CC BY 2.0 

Dysponujemy nadmiarem opinii i dobrych rad... pozornych specjalistów. Nie jest łatwo znaleźć rzetelne i adekwatne badania, rzeczywiscie skuteczne rady i sposoby, niemniej jest to możliwe. Istnieją!

Fot.1. Scena podejrzana podczas śniadania w ośrodku wypoczynkowym dla rodzin (smartfon matki z wyświetlanym filmem lub grą w roli skupiacza uwagi dziecka). Dzieci mają dziś kontakt z cyfrowymi technologiami długo przed dniem, kiedy pojawią się w sferze oddziaływania systemu edukacji. 

Kiedy jest za wcześnie na nowe technologie?

Właściwie nigdy. Bo też to nie jest dobrze postawione pytanie

Znacznie owocniej zastanawiać się kiedy (w jakim wieku dzieci) w jakim zakresie oraz komu (dzieciom, czy ich rodzicom), jak i w czym powinniśmy pomagać w kwestiach związanych z wszechobecnością mobilnych technologii. Nie wolno nam zapominać, że 

A dopiero potem - kiedy, jak i w czym mobilne urządzenia mogą nam i naszym podopiecznym pomagać w edukacji. 

Nie możemy dzieci (i rodziców) zostawiać bez pomocy

W wielu rodzinach smartfon de facto przejmuje role nie tylko zabawki, grzechotki, ale nawet... opiekunki do dziecka. Dzieje się to często jeszcze przed wiekiem (przed)szkolnym. Mamy trzy wyjścia:

W niniejszym serwisie zajmujemy się wyłącznie opcją trzecią. Nie usiłujemy udawać, że , że dzieci i tak będą miały coraz łatwiejszy dostęp do urządzeń mobilnych, zaś wielu rodziców i tak udostępni mobilne urządzenia swoim dzieciom. 

Zadaniem dla szkoły jest zatem pomóc i dzieciom, ich rodzicom w:

Nowe technologie same w sobie nie są ani złe, ani dobre

Problem mamy my - dorośli, bo to my zbyt często nie potrafimy zaplanować dobrze pierwszych spotkań dzieciaków z pilotem, komórką, tabletem, komputerem. Wielu z nas dobrego, e-papierowego czytnika książek nigdy nie spróbowało użyć. Dlatego na wszelki wypadek mówimy, że to zabawki szkodliwe dla zdrowia dzieci i - zasypiamy w poczuciu dbałości o ich dobro. 

Realny świat mało pasuje do naszych wyobrażeń i zaniechań: 

Jednocześnie:

Polecana literatura zewnętrzna