YouTube - TECHNIKALIA

YouTube w ostatnim czasie zmieniał wiele parametrów technicznych w związku z przejściem na technologię HTML5. Niewątpliwie jest serwisem o takiej skali i o takim zakresie możliwości technicznych dostępnych bezpłatnie, że nie sposób go pominąć w kontekście licznych zastosowań edukacyjnych.

Aktualizacja: 01.07.2018. Pokazano jako przykady tylko te parametry, które wtedy realnie działały.

Co można zrobić z filmem wysłanym do własnego (bezpłatnego) kanału YouTube? W skrócie:

Oglądanie - proste tricki

Wyszukiwanie zaawansowane

[1] Najprościej: wpisz w pole wyszukiwania stosowną frazę, kliknij "FILTR" (blisko prawego górnego rogu ekranu) i wybierz z listy filtrów stosowne pozycje. 

[2] Możesz dodawać w polu wyszukiwania różne operatory, np.:

[3] Dodanie specyficznych słów kluczowych do wyszukania PO PRZECINKU modyfikuje zakres szukania. Przykłady fraz:

Adresy filmików - triki

Po ID filmu można dodać jeden lub więcej parametrów sterujących, np.:

Osadzanie filmików w stronie WWW

Vid.1. Filmik i kod użyty do jego osadzenia:

<iframe width="382" height="210" src="https://www.youtube.com/embed/S7rcTAhlNYk?start=15&end=20&rel=0" frameborder="0" allow="autoplay; encrypted-media" allowfullscreen></iframe>

W powyższym kodzie dodano parametry: zacznij od sekundy 15 (start=15), skończ w sekundzie 20 (end=20), nie wyświetlaj listy "podobnych" filmów (rel=0).

Vid.2. Filmik i kod użyty do jego osadzenia:

<iframe width="382" height="210" src="https://www.youtube.com/embed/S7rcTAhlNYk?showinfo=0&controls=0" frameborder="10" allow="autoplay; encrypted-media" allowfullscreen></iframe>

W powyższym kodzie dodano parametry: schowaj tytuł filmiku (showinfo=0), schowaj narzędzia do sterowania filmikiem (controls=0); zob. też ramkę (frameborder=1)

Zobacz też polecane źródła: