JAKIEGO CHROMEBOOKA WYBRAĆ?
Najstarsze Chromebooki NIE mogą korzystać z apek Androida ani z oprogramowania dla Linuxa. Tracą też aktualizacje systemu.
AKTUALIZACJE SYSTEMU
Każdy model otrzymuje regularne aktualizacje przez 6,5 roku od wypuszczenia na rynek konkretnego modelu - generacji (a nie tego egzemplarza). To długo, jednak niektóre Chromebooki są bardzo trwałe. UWAGA: ich właściciele sprzedają je na rynku wtórnym często właśnie z powodu zakończenia okresu aktualizacji. Sprzęt może być w bardzo dobrym stanie i bardzo korzystnej cenie, jednak jego bezpieczeństwo i funkcjonalność mogą być mocno ograniczone.
PRZED ZAKUPEM KONIECZNIE SPRAWDŹ TERMINARZ AKTUALIZACJI ORAZ KOMPATYBILNOŚĆ Z ANDROIDEM!
Poniżej oficjalny wykaz modeli wraz z terminarzem zakończenia automatycznych aktualizacji systemu. Nie zalecam kupowania modeli, których aktualizacje się kończą lub skończyły (więcej na ten temat niebawem). Zauważ, że wiele modeli produkowano przez szereg lat pod tą samą nazwą, ale w coraz to nowszych wykonaniach. Np. Lenovo ThinkPad 11e miał do dziś CZTERY generacje, z których tylko ostatnie dwie są nadal (2019) aktualizowane i tylko one zapewniają kompatybilność z Androidem. UWAGA: nazwy modeli podawane przez sprzedawców nie mówią wprost, do której generacji (wg listy poniżej) należy dany Chromebook - sprawdzaj uważnie.
Ponizej wykaz modeli kompatybilnych z Androidem oraz modeli kompatybilnych z Linuksem:
MINIMALNE I ZALECANE PARAMETRY TECHNICZNE
RAM. Kluczowy parametr dla starszych/tańszych modeli, to ilość RAM. Wydaje się, że minimum, to dziś 4 GB.
DYSK. Chromebooki mają zwykle małe dyski SSD. Są dzięki temu niedrogie, szybkie, niezawodne i oszczędne. Tanie modele mają zaledwie 16 GB SSD (z czego dla Ciebe zostają pojedyncze GB). Dane można trzymać w chmurze lub/i na dołożonej karcie SD. Jeżeli jednak chcesz instalować więcej programów, 16 GB będzie przeszkodą.
EKRAN. Częsta alternatywa: błyszczący dotykowy, czy matowy bez dotyku.
Matowy ekran jest mniej "ładny", jednak znacznie zdrowszy i bardziej użyteczny (brak refleksów ułatwia pracę w dowolnym usytuowaniu w stosunku do źródeł światła). Wybierz go koniecznie, jeżeli obejdziesz się bez dotykowego ekranu.
Dotykowy ekran zawsze jest błyszczący, co oznacza uciążliwe refleksy świetlne, jednak będzie znacznie bardziej użyteczny w dwóch sytuacjach: [1] dla najmłodszych dzieci, [2] do używania apek dla Androida. Są one prawie zawsze optymalizowane dla dotykowej obsługi; da się je obsługiwać także touchpadem, jednak zapewne będzie to mniej intuicyjne i mniej wygodne,.