PRZYKŁADY ZASTOSOWAŃ TABLETU/SMARTFONU: MATEMATYKA

Przykłady specyficznego podejścia. Dział dopiero powstaje.

Matematyka należy do tych przedmiotów, na których tablety i smartfony sprawdzają się szczególnie efektywnie, zaś rozpoczęcie pracy z mobilnymi urządzeniami jest stosunkowo łatwe, szybkie i wdzięczne.

W szczególności pojawienie się urządzeń mobilnych np. praktycznie zdeklasowało specjalistyczne kalkulatory graficzne, które jeszcze do niedawna były obiektem marzeń wielu nauczycieli. Dziś każdy ma znacznie potężniejsze narzędzie na wyciągnięcie... palca. 

[1] NAJPOPULARNIEJSZE NARZĘDZIA

Nawet najprostszy smartfon "z dolnej półki" z bezpłatną aplikacją staje się potężnym narzędziem przewyższającym najlepsze kiedyś kalkulatory graficzne. Na zdjęciu obok smartfon z 2014 roku z aplikacją Calculus Tools. 

Uniwersalne aplikacje matematyczne dla Androida

Najlepsze według rankingu uczniowskiego: 

Narzędziownia nauczycielki szkoły ponadpodstawowej:

[1.1] PhotoMath

Aplikacja PhotoMath rozpoznaje drukowane i pisane ręcznie wzory matematyczne i wyrażenia widziane obiektywem aparatu smartfonu i natychmiast podaje rozwiązania (na życzenie - także krok po kroku). Jest prosta w obsłudze i szybka. 

 PhotoMath na razie obsługuje cztery podstawowe działania, ułamki, równania liniowe, drugiego i trzeciego stopnia oraz popularne funkcje matematyczne. Czasem trzeba jej pilnować (nieuważne skanowanie może powodować błędy rozpoznawania znaków lub ucinanie wzorów), jednak w edukacji to wręcz zaleta: premiuje uwagę użytkownika.

Aplikacja w rękach otwartego, kreatywnego nauczyciela zdziała cuda. W oczach wielu nauczycieli nie mogących sobie znaleźć miejsca w erze mobilnych urządzeń komputerowych jest kolejnym argumentem za wzmocnieniem "cyfrowych zakazów", jednak wśród uczniów jest bardzo popularna zupełnie niezależnie od zakazów (patrz przykłady poniżej), dlatego warto ją raczej "oswoić" niż bezskutecznie tępić. 

Ekran rozwiązania krok-po-kroku (przykład)

[1.2] MathLab

[2] INNE CIEKAWE NARZĘDZIA

Przykłady narzędzi, które istnieją tylko dzięki unikalnym cechom urządzeń mobilnych.

[2.1] Eksperymenty algebraiczne - MyScript Calculator

MyScript Calculator (https://www.myscript.com/calculator) bardzo efektywnie zachęca do eksperymentów na liczbach i wyrażeniach. Unikalną specyfikę jego sposobu działania najlepiej prześledzić na filmiku obok. 

Możliwości przyjaznych eksperymentów matematycznych oraz motywacyjność - znakomite!

Istnieją wersje dla Androida oraz iOS.