Film poklatkowy. Tworzenie i zastosowania
Film poklatkowy jest w istocie rzeczy animacją powstałą przez połączenie w format wideo wielu oddzielnie wykonanych zdjęć/ujęć - klatek. Angielska nazwa: timelapse. Odmianą filmu poklatkowego są filmy powstałe wskutek automatycznego wykonywania zdjęć - klatek filmowych w znacznie spowolnionym tempie, np. co sekundę lub co godzinę, np. dla pokazania wolnozmiennych procesów lub poprzez wycinanie z gotowego filmu większości klatek i pozostawianie tylko niektórych (np. co setnej)
Czego potrzeba, aby stworzyć animację poklatkową?
1. Czas.
Przetworzenie serii obrazków (zdjęć, rysunków etc.) na filmik wideo to zajęcie stosunkowo proste, ale czasochłonne. Związane jest to z koniecznością wykonania sporej liczby kadrów. Aby otrzymać płynny ruch, należy wykonać 15-25 kadrów na sekundę animacji. To dużo, nawet jeśli planujemy nagrać krótki filmik.
Każdy kadr powinien różnić się od poprzedniego - ale tylko nieco.
2. Narzędzia.
Aparat cyfrowy. Nawet najprostszy. Może być smartfon.
Statyw. Przesunięcia kadru psują efekt, więc lepiej od razu zadbać o sztywne ustawienie aparatu). Stosy książek czy plecaków na których stoi aparat, nie sprawdzają się.
Dyktafon. Wypowiedzi postaci, jeśli pojawiają się w animacji, można nagrać przed lub po zmontowaniu ujęć w ruchomą całość. Dobrze się sprawdzi w tej roli nawet zwykły smartfon. Wbudowana w większość komórek aplikacja do nagrywania dźwięku w komórce lub pobrana ze sklepu Google bezpłatna aplikacja dyktafonu w smartfonie - znakomicie spełni funkcję dobrego dyktafonu.
Program do montowania zdjęć. Jest ich wiele, w tym bezpłatnych.
3. Pomysł i zaangażowanie (grupy?):
Technika animacji poklatkowej pozwala na włączenie do projektu większej liczby osób. Warto przemyśleć podział obowiązków i zaangażować paru uczniów - wspólnie będą pracować wydajniej i kreatywniej.
Przykłady animacji poklatkowych / timelapse
Filmiki poklatokowe Vid.1 i Vid.2 poniżej, to element multimedialnej opowieści scenicznej przygotowywanej przez uczniów SP w Bestwinie. Przed przygotowaniem warsztatów powstały lalki, scenografie (makieta pałacu to powiększony szkic stworzony na podstawie zdjęcia pałacu Habsburgów), scenariusze, rozpisano role. W warsztatach brała udział grupa 15 uczniów ze szkoły podstawowej i gimnazjum, którzy bez ingerencji ze strony nauczycieli podzielili się pracą nad dwoma filmami, animacją poszczególnych elementów scenografii czy postaci, a także wymieniali się przy obsłudze kamery. Wszelkie efekty specjalne i odgłosy (łącznie z wyciem cerbera) stworzyli samodzielnie. (nauczycielka, Katarzyna Krywult)A może animowany GIF?
Krótkie animacje można zapisywać jako animowane GIFy. Takie "filmy" są dużymi plikami, jednak są poprawnie odtwarzane w każdym miejscu, gdzie da się osadzić grafikę, a nie da się osadzić wideo.
UnFreez - maleńki programik do tworzenia animowanych GIFów z serii obrazków w formacie GIF.