Sesja 0.1: Wprowadzenie
Treści już przeniesione ze starej wersji serwisu, ale odnośniki do źródeł zewnętrznych jeszcze nie zaktualizowane
(ostatnia aktualizacja: 2014 r.).Cele
Po zakończeniu sesji uczestnik będzie potrafił:
wyjaśnić dlaczego młodzi uczniowie mogą potrzebować ePortfolio,
opisać proces ePortfolio,
wyjaśnić jak proces ePortfolio może wspierać ucznia.
Spodziewane osiągnięcia
Po zakończeniu tej sesji uczestnik
przedyskutował szanse i bariery wprowadzenia ePortfolio,
przygotował listę pomysłów na wykorzystanie ePortfolio w swojej pracy.
Metoda ePortfolio i cele jej stosowania
Zainteresowanie wykorzystaniem metody ePortfolio oraz ilość prac i wdrożeń z tym związanych wzrosła znacząco w ciągu ostatnich lat. Publikowanych jest coraz więcej książek, podręczników, artykułów na temat doświadczeń związanych z wykorzystaniem ePortfolio w edukacji. Poniżej przedstawimy genezę ePortfolio, definicje oraz istotne zagadnienia związane z wprowadzaniem tej metody.
Wprowadzenie i definicje
Oto co o genezie ePortfolio piszą naukowcy z EduMedia Group z Salzburg Research, (Schaffert, Hornung-Prähauser, Hilzensauer & Wieden-Bischof, 2007, E-Portfolio-Einsatz an Hochschulen: Möglichkeiten und Herausforderungen, http://www.scil.ch/publications/reports/2007-03- brahm-seufert-next-generation-learning.pdf , p. 76; referring to Häcker 2006):
Pojęcie "portfolio" wywodzi się z włoskiego "portafoglio", które z kolei składa się z czasownika "portare" (nieść) i "foglio" (papier lub strona). Celem ePortfolio jako metody nauczania jest dokumentowanie i wspieranie samego procesu, jego wyników oraz kompetencji. Elementy portfolio można znaleźć w gazetkach szkolnych Celestina Freineta (http://www.literka.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=12044) lub projekcie rocznym według Rudolfa Steinera.
W przypadku wykorzystania mediów elektronicznych do prowadzenia, dokumentowania, zarządzania lub prezentowania portfolio możemy mówić wtedy o "ePortfolio", "portfolio elektronicznym" "portfolio cyfrowym" (ang. "digital portfolio") lub "portfolio w sieci" (ang. "webfolios").
Gdy próbujemy wyjaśnić, czym jest ePortfolio to okazuje się, że istnieje wiele sposobów jego definiowania. Na przykład Helen Barrett, jedna z bardziej znanych zwolenniczek tej metody pisze:
ePortfolia można zdefiniować jako "celowy zbiór prac ucznia (lub nauczyciela), które ilustrują starania, postępy i osiągnięcia w jednej lub wielu dziedzinach, na przestrzeni czasu. Elektroniczne portfolio wykorzystuje technologie cyfrowe, umożliwiając użytkownikowi zbieranie i organizowanie artefaktów (elementów portfolio) w różnych formatach (dźwięk, obraz, grafika, tekst). Portfolio opierające się na standardach wykorzystuje bazy danych lub linkowanie hipertekstowe celem czytelnego zaprezentowania związków między standardami i celami, artefaktami oraz refleksją. Refleksja stanowi o zasadności wybory artefaktów do zademonstrowania wybranych standardów czy złożonych celów. Portfolio elektroniczne jest narzędziem refleksji umożliwiającym zademonstrowanie rozwoju ucznia w czasie.(Barret, 2004)
W polskiej wersji Wikipedii znajdziemy następującą definicję:
Elektroniczne portfolio (e-portfolio, cyfrowe portfolio) to kolekcja cyfrowych elementów (tekst, pliki multimedialne i inne, notki z bloga, linki, analogowe źródła po cyfrowej konwersji, itp.) zebrana w całość (lub stale uzupełniana), zarządzana przez autora i często służąca prezentacji (zwykle przez internet). Za pomocą ePortfolio, jego autor wyraża siebie oraz demonstruje swój rozwój. W procesie edukacyjnym, ePortfolio wspomaga autorefleksję, która prowadzi do większej świadomości własnych osiągnięć i braków uczącego się. W szkolnictwie, ePortfoliomoże być pomocne podczas formalnej oceny uczącego się, gdzie nauczyciel lub wykładowca ma dostęp do pełnego obrazu postępów i osiągnięć udokumentowanych cyfrowo. Niektóre systemy ePortfolio pozwalają wybierać różne składniki portfolio dla różnych grup odbiorców, przez co jedno ePortfolio może być używane dla wielu celów.
W zależności od czasu procesu pracy nad ePortfolio można wyróżnić trzy jego rodzaje:
prezentacyjne,
strukturyzowane,
rozwijające się.
Struktura ePortfolio prezentacyjnego powstaje po to by przedstawić już wcześniej stworzone artefakty. ePortfolio strukturyzowane powstaje w procesie tworzenia artefaktów w ramach wcześniej założonej struktury ePortfolio. ePortfoliorozwijające się w procesie tworzenia i dodawania nowych artefaktów mniej lub bardziej zmienia swoją strukturę.
Systemy ePortfolio (komercyjne i open-source) znajdują zastosowanie na wszystkich szczeblach szkolnictwa m.in. w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Holandii. [dostęp: 06.05.2010]
Pomimo różnic występujących w poszczególnych definicjach, każda z nich skupia się na procesie, który:
kładzie nacisk na wyniki (efekty) uczenia oraz sam proces uczenia się,
wykorzystuje technologie komunikacyjne,
wspiera samodzielne uczenie się, planowanie, dokumentowanie oraz refleksję,
zawiera w sobie możliwość autentycznej oceny i całościowego podejścia do pracy ucznia.
Z technicznego punktu widzenia ePortfolio łączy w sobie następujące elementy (Luigi Canali De Rossi (2006): Electronic Portfolios: What Are They?):
osobista przestrzeń do pracy w sieci, gdzie uczeń może w łatwy sposób pisać i publikować,
informacje tekstowe, odnośniki, grafikę, dźwięk lub filmy cyfrowe,
dodatkowo ułatwia innym edycję, komentowanie, dodawanie treści (np. wiki),
sieci społeczne i elementy aplikacji społecznościowych, które umożliwiają odkrycie innych uczniów czy nauczycieli o podobnych zainteresowaniach czy wiedzy i skontaktowanie się z nimi,
narzędzia do publikacji i rozpowszechniania treści (newsletter, email, RSS, ogłoszenia, etc.),
funkcje kategoryzowania, tagowania (nadawania znaczeń i opisów) i klasyfikowania wytworzonych, zebranych i opublikowanych zasobów,
narzędzia do wyszukiwania i filtrowania pozwalające na szybkie znalezienie istotnych w danym kontekście informacji związanych z uczniem,
narzędzia do zarządzania i nadawania praw dostępu, które umożliwiają personalizację dostępu do zasobów dla różnych użytkowników.
Zasoby
Literatura:
Becta (British Educational Communications and Technology Agency) (2006): Becta's view: e-assessment and e-portfolios, [2014: niedostępny online]
Butler, P. (2006). A review of the literature on portfolios and electronic portfolios, Palmerston North, New Zealand
Funkcje ePortfolio
Można wyróżnić wiele różnych funkcji, jakie pełnić może ePortfolio, na przykład prezentowanie osiągnięć, narzędzie aktywnego uczenia się, narzędzie do planowania rozwoju kariery zawodowej lun narzędzie wspierające ocenę.
Barrett & Carney (2005) wyróżniają e-portfolia:
Oceniające
Portfolia są traktowane jako produkt a zatem oceniane całościowo tak, aby umożliwić wykazanie przez nauczycieli stosownego poziomu osiągnięć.
Uczące
Portfolio tego rodzaju jest głównie narzędziem oceny umiejętności, refleksji na temat uczenia się i ustanawiania celów dla nauczycieli i uczniów. W tym przypadku nacisk kładziony jest raczej na proces niż na produkt a jego ocena jest z natury oceną kształtującą.
Marketingowe
Portfolio pokazujące pracę w celach promocyjnych, na przykład stworzone by zaprezentować czyjeś osiągnięcia i najlepsze wyniki pracy w celach promocyjnych, podczas poszukiwania pracy
Źródło: Barrett, H. & Carney, J. (2005). Conflicting Paradigms and Competing Purposes in Electronic Portfolio Development. http://electronicportfolios.org/portfolios/LEAJournal-BarrettCarney.pdf, [dostęp: 06.05.2010]
_________________
Zeichner & Wray (2001) zaproponowali listę istotnych kwestii, które należy wziąć pod uwagę planując wprowadzenie ePortfolio. Oto one:
Funkcje ePortfolio - Jaki jest cel wdrożenia ePortfolio: uczenie, ocenianie, rozwój zawodowy, zatrudnienie?
Role - Kto podejmuje decyzję o zawartości ePortfolio: tworzący je uczeń czy osoby, dla których ePortfolio zostało stworzone? Jak szczegółowe powinny być zasady i wytyczne tworzenia ePortfolio?
Organizacja - W jaki sposób organizować elementy ePortfolio - czy skupić się na tematyce wybranej przez ucznia, czy na celach programowych a może na standardach?
Jakiego rodzaju artefakty są dopuszczalne jako elementy ePortfolio dokumentujące osiągnięcia? Co powinno a co nie powinno znaleźć się w ePortfolio?
Jaka jest rola tutorów, wykładowców i innych uczniów w całym procesie tworzenia ePortfolio? Czy ich wpływ powinien być znaczny czy przeciwnie, bardzo ograniczony?
Jak często uczniowie powinni spodziewać się informacji zwrotnej na temat swoich postępów?
W jaki sposób oceniać ePortfolio? Czy stosować dedykowane kryteria oceny i skale czy też bardziej ogólny system (zaliczone/ niezaliczone)?
Co dzieje się z ePortfolio po zakończeniu jego tworzenia?
(Opracowano według Zeichner, K., Wray, S., (2001). The teaching portfolio in US teacher education programs: What we know and what we need to know. Teaching and Teacher Education, 17 (2001), 613-621)
Elektroniczne portfolio opiera się na dwóch istotnych częściach: zbiorze artefaktów oraz refleksji dotyczącej realizacji celów czy standardów.
Twój życiorys powinien zostać podzielony na dwie części:
informacje ogólne,
doświadczenie i osiągnięcia.
Proces ePortfolio
Poniżej znajdziesz omówienie różnych procesów, które wg. Jeremy Hiebertsa są istotne w pracy z ePortfolio.
Uczeń prowadzący ePortfolio będzie musiał:
zidentyfikować, czego powinien się nauczyć;
przejrzeć i ocenić dowody, które już posiada;
zidentyfikować artefakty, które zaprezentują jego kompetencje lub proces uczenia się;
zastanowić się, kiedy będzie mógł zebrać potrzebne artefakty;
zastanowić się jakimi metodami może uchwycić i zapisać wymagane dowody;
ułożyc plan działania, który szczegółowo opisuje, co będzie potrzebne do zgromadzenia dowodów, przejawów własnych aktywności. Plan powinien zawierać też wskazówki jak i kiedy dowody zostaną zapisane;
włączyć nowe artefakty, dowody do ePortfolio w taki sposób, aby mogły być efektywnie prezentowane i udostępniane;
poddać refleksji własne uczenie się i własne osiągnięcia.
Są także oczywiście inne sposoby na rozróżnienie tych procesów.
Ćwiczenie 0.1.1.
Obejrzyj Rys.0.1. i Rys.0.2. wraz z opisem.
Następnie przedyskutuj w grupie poniższe pytania:
Czy zgadzasz się z definicją procesu ePortfolio? Jeśli nie, uzasadnij czemu.
Czy zabrakło jakiegoś procesu?
Czy któryś z procesów był niepotrzebny?
Jak porównać te procesy z tymi, które zwykle są udziałem uczniów nie prowadzących ePortfolio?
Spróbuj wypracować wspólne stanowisko i opublikuj wnioski w swoim ePortfolio (na przykład jako refleksję lub wpis na blogu).
Szanse i wyzwania we wprowadzaniu ePortfolio
Po obejrzeniu filmów i przeczytaniu wprowadzenia można łatwo się zorientować, że takie podejście nie pasuje do tradycyjnego sposobu uczenia, skoncentrowanemu na nauczycielu: uczeń jest tutaj w centrum i jest postrzegany jako aktywna, samodzielna i odpowiedzialna jednostka.
Także przed nauczycielami stoją nowe wyzwania - stają się oni trenerami i tutorami wspierającymi planowanie i refleksję nad uczeniem się. Metoda portfolio ma zarówno bezpośredni jak i pośredni wpływ na kulturę uczenia się.
Możemy wyliczyć kilka potencjalnych wyzwań i kilka zalet metody ePortfolio:
możliwości połączenia ze standardami uczenia i programami nauczania,
ocena możliwości i zasad,
wiedza i kompetencje nauczyciela jako eksperta ePortfolio,
infrastruktura informatyczna oraz wiedza i umiejętności zarówno nauczycieli jak i uczniów,
istniejąca kultura uczenia,
wsparcie w szkole czy na wydziale.
Ćwiczenie 0.1.2.
Zastanów się:
co może ułatwiać bądź utrudniać wdrożenie ePortfolio (integracja ePortfolio na poziomie instytucji, organizacji lub systemu kształcenia) w Twojej szkole?
pomyśl o tym, co ułatwia wprowadzenie ePortfolio, przedyskutuj to w małej grupie a następnie opublikuj w swoim blogu.
poszukaj w Internecie przykładów innych, możliwych problemów, które można napotkać wdrażając ePortfolio. Zanotuj swoje wnioski lub umieść linki do nich w swoim blogu.