2. Ośmiolatki uczą pięciolatków kodowania.
Zajęcia Joanny Apanasewicz w ramach Godziny Kodowania.
Photo: Brad Flicking, flickr.com, CC BY 2.0Potrzebujesz
albo komputerów z dostępem do internetu (strona studio.code.org). Uwaga: przygotowany wcześniej skrót do strony pozwala ominąć problem z wpisywaniem adresu strony przez pięciolatka. albo
albo tabletów z dostępem do internetu (strona studio.code.org). Uwaga: kody QR i tablety pozwalają ominąć problem z wpisywaniem adresu strony przez pięciolatka.
Na stronie studio.code.org znajduje się cała kolekcja materiałów dla dzieci w wieku 4-11 lat.
Godzina Kodowania
W grudniu, w ramach Godziny Kodowania, drugoklasiści zaprosili swoich młodszych kolegów z przedszkola do wspaniałej zabawy. Każdy uczeń wziął za rękę pięciolatka i dał mu do ręki tablet. Po zeskanowaniu kodu QR prowadzącego do strony studio.code.org przystąpiono do działania. Maluchy uważnie słuchały wskazówek starszych kolegów, a ci z kolei bardzo cierpliwie tłumaczyli, co należy zrobić aby ptak dotarł do świnki. Z czasem przedszkolaki nie potrzebowały już tylu wskazówek. Upewniały się tylko, czy skrypt jest prawidłowy. Uczniowie za każdym razem odpowiadali: "Sprawdź sam!" Za każdym razem kiedy cel został osiągnięty, zarówno mali jak i duzi, wydawali z siebie dzikie okrzyki radości.
Informacje o Godzinie Kodowania
Godzina Kodowania to akcja globalna przyciągająca co roku miliony ludzi na całym świecie. W tym roku (2015, przyp. red.) wzięło w niej udział przeszło 95 milionów osób. Akcje organizowane są w różnorodnych miejscach, ale najczęściej odbywają się w szkołach. Udział jest całkowicie bezpłatny. Po zarejestrowaniu się na stronie mamy możliwość stworzenia klasy i obserwowania postępu uczniów. Każdy uczeń po wykonaniu określonej liczby zadań otrzymuje certyfikat. Strona jest dostępna przez cały rok, nie tylko w chwili trwania akcji. Wiele dzieciaków z naszej szkoły kontynuuje przygodę z kodowaniem w domu i na zajęciach komputerowych.