CZYM FOTOGRAFOWAĆ I FILMOWAĆ W 3D?

Kamera 3D kojarzy się z dużym kosztem. Można ten koszt obniżać nawet do zera za pomocą prostych środków i pomysłów. Poniżej rozwiązania od najdroższego do najtańszego.

To oczywiste rozwiązanie. Jego wadą jest "tylko" konieczność posiadania kamery 3D. 

Przykładowe modele:

Fot. 1. Kamera 3D. Relatywnie najdroższe rozwiązanie.

Przykładowy model:

Panasonic Lumix DMC-3D1 3D. Kieszonkowy aparat fotograficzny dwuobiektywowy. (+) sensowna jakość obrazu, zoom optyczny, stabilizacja optyczna, (-) wyświetlacz 2D, (-) cena. Nowy kosztował ok. półtora tysiąca złotych, na rynku wtórnym rzadko spotykany.

Fot. 2. Aparat fotograficzny 3D.

Metoda 2: Smartfon 3D (foto i wideo) 

Istnieje kilka modeli smartfonów pozwalających na fotografowanie i filmowanie 3D. 

Przykładowe modele:

Używane egzemplarze HTC Evo 3D lub LG Swift 3D można kupić już za 200-250 PLN.

Uwaga: obydwa pozwalają na jednoosobowe oglądanie trójwymiarowego obrazu bezpośrednio na ekranie smartfonu - bez dodatkowych środków (np. okularów).

LG Swift 3D posiada nawet sprzętowe gniazdo wyjściowe HDMI, co czyni z niego nietuzinkowe, kieszonkowe narzędzie do bezpośredniego odtwarzania obrazu na ekranie dużego telewizora lub projektora.

Fot. 3. Kieszonkowa kamerka lub smartfon: dwa stałe obiektywy w odległości mniejszej niż oczy (efekt 3D tylko z niewielkich odległości). 
Fot. 4. Tylko dla odważnych: nagłowna kamera/aparat 3D z dwóch sklejonych aparatów cyfrowych i starych okularów do nurkowania. 

Metoda 4: jeden zwykły aparat cyfrowy (tylko foto) 

Metoda przydatna tylko do fotografowania nieruchomych scen. Polega na wykonaniu dwóch zdjęć jednym aparatem przemieszczanym miedzy dwa punkty i "patrzącym" na obiekt kolejno z pozycji lewego i prawego oka.