AUDIODYDAKTYKA? CO TO I PO CO TO?
Podkasty i audiobooki szybko torują sobie drogę do szkoły.
otwierają nowe możliwości dla słuchowców
są niezastąpione dla osób słabo widzących.
są naturalnym sprzymierzeńcem nauczyciela i ucznia w świecie, w którym praktycznie każdy ma przy sobie odtwarzacz plików audio - albo jako tzw. MP3-player, albo po prostu w komórce.
Małe i tanie urządzenia do odtwarzania dźwięku w dowolnym czasie i miejscu są wszechobecne, wygodne i tanie.
Odtwarzacza muzycznego można używać podczas dowolnej aktywności fizycznej, ale także w kolejce, samochodzie, środku transportu publicznego. Myślimy o nim zwykle jako o odtwarzaczu muzyki, ale pozwala przecież słuchać dowolnych audycji, słuchowisk, książek audio, uczyć się języków i nie tylko. Robi w tym zakresie szybką karierę także i w Polsce.
Dlaczego tak późno? Bo w Polsce dopiero stosunkowo niedawno odtwarzacze pokonały pokonały barierę finansową oraz barierę naszego opóźnienia technologicznego (do efektywnego użytkowania odtwarzacza był potrzebny komputer osobisty dostępny pod ręką; teraz - niemal każdy ma w kieszeni smartfon, który to umożliwia).
Dlaczego tak powoli? Bo audiobook z trudem pokonuje barierę tradycyjnego myślenia o książce wyłącznie jako o jej papierowej realizacji. Dopiero niedawno audiobooki przestały być zaliczane do "zbiorów specjalnych" i przestały być adresowane tylko do osób niewidzących.
Polecamy
znakomite przedsięwzięcie edukacyjne Fundacji Nowoczesna Polska:
WolneLektury.pl, to nie tylko katalog książek do bezpłatnego pobierania. Znajdziesz tam wiele cennych pomysłów na zajęcia!