Flipped Classroom: odwrócona szkoła
Jeden z najbardziej obiecujących pomysłów jak wykorzystać dobrodziejstwa cyfrowej ery tak, aby z powrotem postawić szkołę na nogi, bez konieczności niszczenia istniejącego systemu.
Dlaczego "odwrócona"? Najkrócej:
treści instrukcjonalne dostarczane online (dostępne z domu ucznia, przed lekcją zamiast na lekcji),
"zadania domowe" (typowa tematyka zadań domowych) przeniesione z domu do klasy.
W największym uproszczeniu pomysł odwróconej szkoły polega na "wypychaniu" z zajęć lekcyjnych czasu przeznaczanego wcześniej na przekazywanie uczniom treści informacyjnych po to, aby w szkole zyskać więcej czasu na prezentację, autoprezentację i ewaluację własnej i grupowej pracy uczniów, nowoczesne metody oceniania kształtującego, motywacyjne aktywności etc.
W tym celu uczniowie powinni mieć w domu dostęp do instrukcjonalnych treści edukacyjnych np. w formie podcastów, wideocastów etc.
Oczywiście nie wyklucza się równoległego korzystania z tradycyjnych podręczników i e-podręczników, jednak same - nie wystarczą.
Odwrócona szkoła, to NIE JEST oddzielna, wąsko pojęta metoda nauczania, ale raczej koncepcja ogólna, którą można realizować na wiele sposobów.
(Zobacz więcej: A. Sams, There is no such thing as THE Flipped Class)
Ciekawa refleksja uczniowska: "Można zatrzymać nauczyciela i przewinąć go wstecz".
Czego (nie) będziesz potrzebował(a)?
Tak: zakłada się wykorzystanie nowych technologii do dostarczania treści online; w sali lekcyjnej także będzie potrzebny minimum komputer z internetem.
Nie jest trudno zacząć, bo wbrew nazwie nie trzeba wszystkiego odwracać na raz o 180%.
Nie musi to nic kosztować, ale w tym celu trzeba będzie podjąć przygotowania: musisz znaleźć gotowe lub/i stworzyć materiały dla uczniów do pracy własnej.
Tak: potrzebujesz dobrego planu działania opartego na konstruktywistycznym lub/i konektywistycznym podejściu pedagogicznym.
Zatem, wbrew popularnej nazwie systemu, Flipped Classroom nie każe niczego wywracać do góry nogami.
Kłopot z nazwą
Serca i umysły nauczycieli zdobyła sobie angielska Flipped Classroom (albo - stosownie do potrzeb - flipped learning, teaching, strategy etc.).
W Polsce tłumaczy się najczęściej jako Odwrócona szkoła (albo klasa, nauczanie etc.)
Niektóre środowiska lansują nazwę Strategia wyprzedzająca (znów - lub "wyprzedzające" ze stosownym w danym kontekście wyrazem określanym: nauczanie etc.).
Zakładamy, że żywy język z czasem zaakceptuje jedno, najwygodniejsze określenie.
Powyższy filmik powstał w grudniu 2010 roku, kiedy Sims dopiero pisał (wraz z Jonathanem Bergmannem) książkę, która dziś już jest dostępna: "Flip Your Classroom".Obydwaj autorzy zostali (także później) laureatami nagrody prezydenta.
Zalecane źródła zewnętrzne
A. Sams, There is no such thing as THE Flipped Class (artykuł online, [Ang.])
The Flipped Classroom (Infografika online [Ang.] dostępna: https://www.knewton.com/wp-content/uploads/flipped-classroom-1.jpg
Strategia kształcenia wyprzedzającego. Dylak, S. (red). (2013). PDF, 133 strony.
Nauczanie wyprzedzające oraz indywidualizacja nauczania-uczenia się chemii na przykładzie korzystania z zasobów mobilna chemia – woda i roztwory wodne [Pol] Bartoszewicz Małgorzata, Gulińska Hanna (jeżeli ktoś potrzebuje krótkiej podbudowy historycznej). PDF.
J. Bergmann, A. Sams, Flip Your Classroom. Reach Every Student in Every Class Every Day (papier) ISBN: 9781564843159, zob.: https://www.iste.org/resources/product?ID=2285
Lista wybranych źrodeł (Diigo by LH): groups.diigo.com/group/enauczanie/content/tag/Flipped